Chciałbyś pobiec w maratońskiej sztafecie po prawdziwym pasie startowym? Mijać „zaparkowane” tu i ówdzie historyczne samoloty, a strefę zmian mieć w lotniczym hangarze? No to śpiesz się! Do 20 listopada zostało niewiele czasu.
My mamy nasze sztafety wokół Morskiego Oka, a Berlin swój bieg sztafetowy organizuje w miejscu niezwykłym – na byłym lotnisku Tempelhof. Bieg dla 15 tysięcy ludzi! Większe miasto to i rozmach większy. Starsi klubowicze, doskonale pamiętający czasy PRL-u, wspomną, że jeszcze 30 lat temu Tempelhof był dla Polaków synonimem wolności. Między 1963 a 1987 rokiem na położonym w Berlinie Zachodnim lotnisku wylądowało 16 „nieproszonych” samolotów. Wszystkie z Polski. Ponoć pasażerowie porywaczom dziękowali…
Teraz czasy się zmieniły, i od 2008 roku zamiast kołujących maszyn na pasie Tempelhofu spotkać można rowerzystów, rolkarzy, a przede wszystkim biegaczy. Punktem kulminacyjnym jest właśnie listopadowa Berliner Marathon-Staffel. – To fantastyczna impreza, która pomimo wielotysięcznej rzeszy startujących zachowała rekreacyjny charakter. Biegnąc swoim tempem śmiało można znaleźć się w pierwszej 50-tce, a przeżycia są niezapomniane – zachwala Antoni Stankiewicz z zarządu WKB, który dwukrotnie startował już w Berlinie.
Jak wygląda rywalizacja?
-
Dystans klasyczny – 42,195 m, w postaci pętli na płycie startowej lotniska
-
Sztafeta kobieca liczy 6 biegaczek. Biegną kolejno: 6 /6 /10 /5 /10 /5.195 km
-
Sztafeta męska liczy 5 biegaczy (12 /10 /5 /10 /5,195 km
-
W sztafecie męskiej mogą biec kobiety – nie ma kat. sztafet mieszanych
-
Start, meta i strefa zmian usytuowane są w hangarze
-
Limit sztafet: 1500 (w ub. roku wystartowało 1342)
-
Zwycięskie sztafety w minionych edycjach uzyskiwały czasy w ok. 2:15-2:20
-
Opłata startowa: 65 euro od sztafety
-
Organizatorzy nie zapewniają medali, wysyłają za to imienne certyfikaty
-
Start – 20 listopada i chcemy tam być. Ile sztafet wystawimy? To zależy od Waszego odzewu. Chcielibyśmy przynajmniej trzy. Byłoby świetnie, gdyby jedna z nich powalczyła o miejsce w czołówce. To realne, bo Niemcy biegają masowo, ale głównie rekreacyjnie. W przypadku dużego zainteresowania bierzemy pod uwagę możliwość wynajęcia autokaru. Do Berlina dojazd jest lepszy niż do wielu polskich miast (a Tempelhof leży 4 km od centrum, nie trzeba wjeżdżać do miasta), stąd sądzimy, że preferowaną przez Was opcją będzie dotarcie prywatnymi autami.
Chętnych do wyjazdu prosimy o zgłaszanie uczestnictwa poprzez formularz kontaktowy – klik. Szczegółowych informacji udziela kol. Antoni Stankiewicz (kom. 602-251-430, mail: szef@antex.pl)
Niestety zapisy juz zamkniete 🙁