Partnerzy biegowi:

Gmina Miękinia

Osrodek Kultury Miekinia

Lasy Panstwowe

Delikatesy Kredens

Andrzej Puchacz odszedł…

Z przykrością informujemy, że 7 września zmarł wpółtwórca naszego klubu, Andrzej Puchacz. Młodszych klubowiczów, nie znających Andrzeja odsyłamy na stronę z historią klubu…

Andrzej Puchacz: poliglota, działacz sportowy, inicjator biegów górskich w Polsce i Pełnomocnik PZLA d.s. Biegów Górskich, Wiceprezes WMRA – World Mountain Running Association, ale dla nas Wrocławian, Andrzej był przede wszystkim inicjatorem, jednym z założycieli i długoletnim prezesem pierwszego klubu biegowego we Wrocławiu, który pod nazwą WKB Wrocław funkcjonował przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Zebrania i treningi odbywały się wówczas na stadionie przy ul. Sztabowej.

  To za kadencji Andrzeja Klub po przeprowadzce na „Morskie Oko” się usamodzielnił, uzyskał dostęp do bezpłatnej siłowni i pięknych terenów rekreacyjnych. Na niedzielne treningi zaczęło przychodzić po kilkadziesiąt osób, wśród których bywał Prezes browaru „Piast” Fryderyk Krukowski, który udzielił klubowi wsparcia materialnego a reprezentanci klubu po raz pierwszy pobiegli pod nazwą WKB Piast Wrocław w międzynarodowym biegu sztafetowym Zielona Góra – Cottbus zajmując 4 miejsce i przywożąc okazały puchar, który trafił do rąk Prezesa a on wyraził chęć stałej współpracy.  Klub już na stałe przyjął nazwę „Piast” i żółto-czarne barwy, stworzył własny statut, nastąpiła rejestracja w sądzie i uzyskanie osobowości prawnej. Andrzej pozostał w zarządzie Klubu, ale zrezygnował ze stanowiska Prezesa na rzecz bardziej wpływowego dr. Ireneusza Guszpita, wówczas profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, Radnego Miejskiego i Prezesa Polskiego Radia Wrocław.  

   Andrzej poświęcił się wówczas rozwojem nieuprawianych w Polsce biegów górskich, stając się z czasem niekwestionowanym autorytetem i dochodząc do najwyższych stanowisk w polskich i światowych władzach tej dyscypliny sportu. To dzięki Andrzejowi wiele górskich miejscowości w Polsce mogło gościć uczestników europejskich i światowych mistrzostw w biegach górskich a Bystrzyca Kłodzka, za zasługi w promowaniu,  mianowała Andrzeja do tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

„Odszedł od nas człowiek, który praktycznie stworzył biegi górskie w Polsce. Andrzej Puchacz – wiele rozmów, wiele przygód razem. Zawsze gotowy odebrać telefon i porozmawiać. Dusza człowiek. Dziękuję za Wszystko!” – napisała w mediach społecznościowych reprezentantka Polski Dominika Stelmach.

Oprócz biegaczki rywalizującej na długich dystansach, cześć oddał mu także rekordzista Polski w maratonie – Henryk Szost:

„Odszedł człowiek który praktycznie od podstaw tworzył biegi górskie w Polsce. Człowiek który przekazał mi pierwszy dres kadrowy. Wiele wspólnych wyjazdów i wiele wspomnień

Pogrążony w smutku. Bliski przyjaciel Andrzeja

Marek Wiącek

Skomentuj