Rekordowe zdobywanie Sky Tower
Łobodziński, Wiśniewska-Ulfik i dzieci z Przylądka Nadziei wygrali najwięcej
9. Sky Tower Run był imprezą na światowym poziomie z rekordowymi wynikami, ale i masowym, żarliwym uczestnictwem dokładnie siedmiuset biegaczek i biegaczy od kilkunastu do 74 lat. To było wielkie święto biegania, ale także szeroko rozumianej rekreacji i propagandy zdrowego stylu życia z jakże szczytną akcją charytatywną na rzecz fundacji „Na ratunek dzieciomz chorobą nowotworową”, która przyniosła wymierne pieniądze dzieciom leczonym w powstającym szpitalu Przylądek Nadziei przy ul. Borowskiej.
Zacznijmy jednak od strony sportowej. Na starcie aktualny mistrz świata z bieganiu po schodach Piotr Łobodziński 30-latek z Bielska Podlaskiego i dwójka jego groźnych zagranicznych rywali Słowak Tomak Celko z Ziliny i Czech Martin Tomica z Prosejova oraz liczne grono krajowych pretendentów do najwyższych laurów w bieganiu po schodach. Ubiegłoroczny triumfator 8. Sky Tower Run (bieg kontynuuje od ub. roku siedem edycji Złotych Schodów Poltegoru rozegranych na ponad połowę niższym dystansie w latach 2000-2006) 26-letni Piotr Ślęzak z Obornik Śląskich biegnąc z numerem 74., jako pierwszy poprawia swój ubiegłoroczny rekord obiektu aż o 19 sekund, bo 49 pięter (w tym trzy podwójne) z 1.142 schodami pokonał w 6:03. Cieszył się tym wynikiem niewiele ponad kwadrans, bo wtedy do mety dotarł faworyt, czyli mistrz Łobodziński. Poprawił wynik równo o minutę rezultatem 5:03! Nokaut, ale spodziewany, bo już rok temu Łobodziński wracając z Sobótki po triumfie w 21. Biegu Górskim na Ślężę poza konkursem też pobiegł kilkadziesiąt sekund szybciej od Ślęzaka.
W biegu eliminacyjnym – w tym roku, aby wygrać na Sky Towerze trzeba było najpierw zakwalifikować się do grona najlepszej 50-tki panów albo pań i później w finale uzyskać taki czas, aby suma czasów obu startów była najniższa – od oborniczanina pobiegło ośmiu panów, a kolejnych pięciu szybciej od jego ub. rekordu. Warto dodać, że do finałowej 50-ki awansował z 28 czasem (6:47) 55-letni wrocławianin Sławomir Pieczurowski (LUKS Żórawina), kilkukrotny mistrz Europy weteranów w maratonie.
Wśród kobiet ubiegłoroczna zwyciężczyni 29-letnia Dominika Wiśniewska-Ulfik z Zabrza poprawiła w eliminacjach czasem 6: 37 swój rekord o 8 sekund. Lepsza o sekundę od tamtego wyniku była także, wieloletnia zawodniczka AZS-AWF Wrocław, 30-letnia Anna Ficner ze Złotoryi. Zanim na trasę biegu finałowego ruszyli najlepsi i najlepsze, prowadzący imprezę biegający dziennikarze TVP i Polsatu Maciej Kurzajewski i Bożydar Iwanow wraz z przedstawicielami gospodarza Sky Tower oraz organizującego zawody Wrocławskiego Klubu Biegacza PIAST nagrodzili najlepsze trójki w poszczególnych kategoriach.
Później na szczyt wieżowca ruszył bieg charytatywny prowadzony przez ambasadora fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, prof. Alicję Chybicką, senatora RP. Do udziału w tym biegu po 10.000 zł ufundowane przez Sky Tower pani profesor zaprosiła znanych wrocławskich sportowców i działaczy sportowych oraz ludzi kultury, w tym gronie koszykarska legenda Adam Wójcik z gronem swoich 12 podopiecznych. Choć nie musieli się ścigać – to warto odnotować, że najszybszy w gronie 27 uczestników, którzy dotarli na metę był wielokrotny mistrz Polski w biegach długich, półmaratonie i maratonie, pretendent do igrzysk w Rio 29-letni Arkadiusz Gardzielewski (7:42), 9. Przybiegł czempion i szkoleniowiec karate Sylwester Sypień (8:44), 15. były bokserski mistrz Maciej Zegan (9:56), 20. dyrektor Maratonu Wrocławskiego Wojciech Gęstwa (11:08), 21. Adam Wójcik (11:36), a stawkę zamknęły prof. A. Chybicka (16:27) i Ula Włodarczyk (18:23).
No i finały. Ponownie najlepszy był Piotr Łobodziński i on wygrał całe zawody i 5.000 zł w czasie 10: 13 przed 2. Słowakiem Tomasem Celką 10:37, 3. Danielem Karolkiewiczem z Drohiczyna – 11:32, 4. Bartłomiejem Czyżem z Krakowa – 11:34 i 5. Czechem Martinem Tomicą – 11.39. Najlepszy z Dolnoślązaków był 10. Piotr Ślęzak – 12:13, a z WKB PIAST Wrocław Tomasz Danielkiewicz – 12:33. Wśród pań obie najlepsze w eliminacjach i przed rokiem Wiśniewska-Ulfik i Ficner pobiegły identycznie, wynikiem 6:35 poprawiając rekord Sky Tower. Wygrała (ta pierwsza 13: 12 od 7 sekund przed złotoryjanką. Trzecia była Iwona Wicha z Góry Kalwarii – 14:25, 4. Aleksandra Brzezińska z Bydgoszczy – 14:30, a 5. Róża Bartnicka z Warszawy – 15.45. Jako 14. sklasyfikowano Anetę Kuczkowską z WKB PIAST Wrocław – 18:32.
Maciej Głowacki (także wbiegł na Sky Tower)
Fot. Galeria Sky Tower
red. Maciej Głowacki